بیمه بدنه

بیمه بدنه از جمله بیمه های خودرویی است که در آن خسارت وارد شده به وسیله نقلیه مقصر حادثه در حوادث خودرویی جبران می گردد. این بیمه نامه یک بیمه نامه کاملا اختیاری است و در آن خسارت‌های وارده بر خودروی بیمه شده را که ناشی از حوادث مختلف تحت پوشش از قبیل سرقت، آتش‌سوزی، انفجار، تصادف، سقوط، واژگونی و به‌طور کلی برخورد اتومبیل به هر جسم ثابت یا متحرک یا برخورد جسم دیگری با اتومبیل بیمه‌ شده باشد جبران می نماید.

پوشش های اصلی بیمه بدنه شامل چه مواردی هستند؟

در این بیمه‌نامه، خسارت‌های جزئی و كلی وارد شده به وسیله نقلیه بیمه‌شده، اعم از دستمزد تعمیرکار، تعمیر و ارزش قطعه‌های تعویضی با توجه به شرایط بیمه‌نامه، به قیمت روز حادثه پرداخت می‌شود. همانطور که می دانید پوشش های بیمه بدنه به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می گردند. پوشش های اصلی که در بیمه نامه بدنه تمام شرکت های بیمه ای ثابت می باشند شامل موارد زیر هستند:

 • آتش سوزی خودرو
 • برخورد صاعقه به خودرو
 • انفجار خودرو
 • سرقت کلی خودرو
 • حادثه خودرو

پوشش های اضافی بیمه بدنه شرکت بیمه کوثر شامل چه مواردی هستند؟

علاوه بر موارد مذکور در بالا به عنوان پوشش های اصلی بیمه نامه بدنه، پوشش های این بیمه نامه شامل موارد مختلف و گسترده تر دیگری نیز می گردد که بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه اضافی و مطابق با شرایط و مقررات مندرج در بیمه‌نامه، اتومبیل خود را در مقابل آن خطرات نیز بیمه نماید. لیستی از کامل ترین این خطرات توسط شرکت بیمه کوثر و در قالب پوشش های اضافی به عموم مردم ارائه گردیده است. این لیست شامل موارد زیر می باشد:

 • هزينه توقف خودروهاي باركش
 • هزينه توقف خودروهاي اتوکار
 • نوسانات قيمت (تا 25% ارزش خودرو)
 • نوسان قيمت (تا 50% ارزش خودرو)
 • نوسانات قيمت (تا 100% ارزش خودرو)
 • مواد شيميايي
 • كشيدن اشياء نوك تيز نظير ميخ و …
 • سرقت درجاي تمام قطعات
 • شكست شيشه به تنهايي
 • حذف فرانشيز
 • حذف استهلاك
 • ترانزيت
 • بلاياي طبيعي
 • اياب و ذهاب
 • امداد
 • افت قيمت خودرو

 

جهت محاسبه آنلاین قیمـت بیمـه نامـه بـدنه خـودروی خود اینجـا کلیـک نماییـد

 

بیمه بدنه

در اینجا به توضیحی تعدادی از پرکاربردترین پوشش های اضافی بیمه بدنه می پردازیم تا شما بتوانید با آگاهی کامل تری از این پوشش ها خودرو خود را در مورد هرگونه حادثه احتمالی بیمه نموده و از زیان های مالی خود در هنگام بروز حوادث خودرویی بکاهید:

1) پوشش سرقت درجا قطعات و لوازم اضافی خودرو در بیمه بدنه:

در این پوشش قطعات اصلی و لوازم منصوبه خودروی بیمه شده بدون سرقت وسیله نقلیه تحت پوشش قرار می گیرد. تعهد شرکت بیمه کوثر حداکثر 20 درصد ارزش خودروی بیمه شده می باشد. در این پوشش تعهد شرکت بیمه برای لوازم غیر فابریک حداکثر تا 3 درصد و برای رینگ و لاستیک غیرفابریک (5 حلقه) و تا 5 درصد ارزش خودرو می باشد.

در این پوشش رادیو پخش های کشویی تحت پوشش نمی باشند و پرداخت خسارت رادیو پخش های پنل دار، فقط منوط به تحویل پنل به واحد خسارت شرکت بیمه کوثر می باشد.

فرانشیز این پوشش 20 درصد می باشد.

2) پوشش شکست شیشه به تنهایی در بیمه بدنه:

در این پوشش، وسیله نقلیه شما در برابر خسارت شکست شیشه به تنهایی و بدون برخورد شیء خارجی و به عللی غیر از خطرات اصلی تحت پوشش قرار می گیرد. خسارت قابل پرداخت در این پوشش، ارزش روز شیشه و هزینه نصب آن پس از کسر 20 درصد به عنوان فرانشیز می باشد (مشروط بر اینکه وسیله نقلیه به قیمت روز بیمه شده باشد)

3) پوشش نوسانات قیمت ارزش وسیله نقلیه در بیمه بدنه:

در این پوشش شرکت بیمه کوثر متعهد می گردد که در صورتی که در زمان وقوع حادثه برای خودرو، قیمت وسیله نقلیه دچار افزایش (تا سقف 25، 50 و 100 درصدی) شده باشد، خسارت خودروی شما را بدون اعمال قاعده نسبی (ماده 10) پرداخت نماید. در قاعده نسبی شرکت های بیمه خسارت شما را با نسبت قیمت روز خودرو به قیمت درج شده در بیمه نامه محاسبه و پرداخت می کند. این پوشش از در حقیقت از اعمال قاعده نسبی توسط شرکت های بیمه جلوگیری نموده و نیاز شما جهت مراجعه به شرکت های بیمه و صدور الحاقیه افزایش قیمت در شرایط بازار نوسانی را رفع می نماید.

4) پوشش هزینه ایاب و ذهاب در بیمه بدنه:

در صورتی که بر اثر خطرات اصلی بیمه بدنه (به جز سرقت)، وسیله نقلیه بیمه شده قابل استفاده نباشد، شرکت بیمه کوثر متعهد می شود که روزانه مبلغ مشخصی را برای مدت معین به بیمه گذار پرداخت نماید. حداکثر هزینه ایاب و ذهاب قابل پرداخت برای خودروهای سواری روزانه معادل 40 هزار تومان و حداکثر معادل 30 روز خواهد بود که از روز چهارم به بعد پرداخت خواهد گردید.

5) پوشش خسارت ناشی از اسید، رنگ و مواد شیمیایی در بیمه بدنه :

در این پوشش و به شرط سالم و بی عیب بودن رنگ خودرو، وسیله نقلیه بیمه شده در مقابل خسارات ناشی از اسید، رنگ و مواد شیمیایی تحت پوشش قرار می گیرد.

6) پوشش بلایای طبیعی در بیمه بدنه:

همانطور که از نام این پوشش پیدا است، در این پوشش وسیله نقلیه بیمه شده در مقابل خسارات ناشی از بلایای طبیعی شامل سیل، زلزله، تگرگ و طوفان تحت پوشش قرار می گیرد.

7) پوشش حذف فرانشیز در بیمه بدنه:

این پوشش فقط به خودروهای سواری ای قابل ارائه می باشد که تخفیف عدم خسارت یک سال به بالا دارند و صرفا جهت پوشش های اصلی به جز سرقت و خسارت کلی می باشد. متذکر می شود که این پوشش شامل خسارات ناشی از پوشش های اضافی و فرانشیز گواهینامه نمی گردد.

8) پوشش حذف استهلاک در بیمه بدنه:

این پوشش هم مانند پوشش قبلی، فقط به خودروهای سواری ای قابل ارائه می باشد که تخفیف عدم خسارت یک سال به بالا دارند و شامل استهلاک باتری و لاستیک ها نمی شود. در خقیقت فرانشیز استهلاک توسط شرکت های بیمه جهت قطعات تعویضی خودروهایی محاسبه می گردد که عمر آن ها پنج سال و بالاتر می  باشد. طبق فرانشیز استهلاک به ازای هر سال 5 درصد و حداکثر 25 درصد فرانشیز استهلاک از خسارت پرداختی توسط شزکت های بیمه کسر می گردد که با اخذ این پوشش این فرانشیز از بیمه نامه حذف می گردد.

 

جهت محاسبه آنلاین قیمـت بیمـه نامـه بـدنه خـودروی خود اینجـا کلیـک نماییـد

 

سوالات متداول بیمه بدنه:

شرایط اقساطی صدور بیمه بدنه شرکت بیمه کوثر به چه صورت است؟

جهت آگاهی از شرایط و نحوه صدور اقساطی بیمه نامه بدنه خود با کارشناسان بیمکو در تماس باشید.

تخفیفات نقدی صدور بیمه نامه بدنه شرکت بیمه کوثر به چه میزان است؟

شرکت بیمه کوثر جهت رفاه حال بیمه گذاران، بیمه نامه های بدنه خود را با تخفیف های 55 درصد، 65 درصد و 75 درصد در صدور نقدی ارائه می دهد.

وسیله نقلیه تا چه مدت بعد از تحویل کارخانه صفر کیلومتر تلقی می گردد؟

وسایل نقلیه تا 3 ماه (90 روز) پس از تحویل کمپانی صفر کیلومتر محاسبه شده و در صدور بیمه نامه های بدنه مشمول تخفیف صفر کیلومتر می گردند.

تخفیف صفر کیلومتر در بیمه بدنه به چه میزان است؟

تخفیفت صفر کیلومتر جهت بیمه نامه های بدنه به میزان 25 درصد می باشد که به خودروهایی اعطا می شود که از تاریخ تحویل کمپانی آنها بیش از 3 ماه نگذشته باشد.

فرانشیز سرقت کلی و جزئی بیمه بدنه به چه میزانی است؟

فرانشیز بیمه بدنه در پوشش سرقت اعم از سرقت کلی و سرقت جزئی به میزان 20 درصد می باشد. منظور از سرقا جزئی یا درجا حالتی است که خودرو از محل توقف خود توسط سارقیت حرکت داده نمی شود و فقط قطعات آن به سرقت می رود و منظور از سرقت کلی حالتی است که خودرو توسط سارقین از محل توقف خود جا به جا گردیده و به مکانی دیگر منتقل می گردد. همانطور که گفته شد در هر دو حالت شرکت بیمه متعهد به پرداخت 80 درصد خسارت خواهد بود.

آیا بازدید از خودرو و ثبت عکس های وسیله نقلیه جهت صدور بیمه بدنه شرکت بیمه کوثر الزامی است؟

بله. جهت صدور بیمه نامه بدنه یک وسیله نقلیه در اکثریت شرکت های بیمه، بازدید از خودرو و تهیه عکس هایی از اصالت و وضعیت سلامت خودرو توسط کارشناسان بازدید و یا واحد صدور بیمه نامه الزامی می باشد.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه چیست؟

جهت تشکیل پرونده و دریافت خسارت از بیمه نامه های بدنه مدارک نیز مورد نیاز است:

 • اصل و کپی بیمه نامه بدنه و الحاقیه های صادره آن
 • اصل و کپی از بیمه نامه شخص ثالث
 • اصل و کپی از گواهینامه راننده مقصر، کارت خودرو (یا برگ سبز) و کارت ملی بیمه گذار و راننده مقصر
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی بسته به میزان خسارت و یا نوع حادثه

با به همراه داشتن مدارک خودرو و مراجعه به مراکز پرداخت خسارت و بازدید کارشناس ارزیاب خسارت از خودرو آسیب دیده خسارت شما پرداخت خواهد شد.

امکان صدور بیمه بدنه برای خودروهای تا چند سال ساخت وجود دارد؟

در عموم شرکت های بیمه صدور بیمه نامه بدنه برای خودروی با عمر کمتر از 15 سال و در شرکت بیمه کوثر جهت خودروهای با عمر کمتر از 20 سال به شرط بازدید و تایید کارشناسان صدور امکان پذیر است.

تخفیف عدم خسارت در بیمه بدنه به چه صورت می باشد؟

تخفیف عدم خسارت در عموم شرکت های بیمه به ازای هر سال عدم خسارت بیمه بدنه به شرح زیر می باشد:

 • برای یک سال عدم خسارت خودرو به میزان 25 درصد
 • برای دو سال عدم خسارت خودرو به میزان 35 درصد
 • برای سه سال عدم خسارت خودرو به میزان 45 درصد
 • برای چهار سال عدم خسارت و یا بیشتر به میزان 60 درصد

منظور از خسارت کلی در بیمه بدنه چیست؟

خسارت وارد شده به یک اتومبیل در دو حالت زیر کلی به حساب می آید:

 1. خودرو سرقت شده باشد و 60 روز پس از شرقت یافت نگردد.
 2. خودرو به نحوی آسیب ببیند که هزینه های تعمیر و بازسازی آن با احتساب هزینه های نجات آن بیش از 75 درصد ارزش روز خودرو در زمان حادثه شود.

بیمه بدنه چه خسارت هایی را پوشش نمی دهد؟

طبق ماده 6 شرایط عمومی بیمه بدنه، خسارت های زیر در بیمه بدنه پوشش نخواهند داشت:

 1. خسارتهایی که از جنگ ، شورش ، اعتصاب و یا تهاجم ناشی شده باشد.
 2. خسارتهایی که از انفجارهای هسته ای ناشی شده باشد، خواه این خسارت ها مستقیم باشد و خواه غیرمستقیم
 3. خسارتهایی که به عمدی وارد شده به خودرو توسط بیمه گذار، ذینفع و یا راننده خودرو
 4. خسارتهای وارده به خودرو در حین فرار از تعقیب مقامات انتظامی مگر آنکه عمل گریز توسط متصرفین غیر قانونی خودرو صورت گرفته باشد
 5. در صورتیکه راننده خودرو فاقد گواهینامه باشد
 6. در صورتیکه گواهینامه راننده خودرو باطل شده باشد
 7. در صورت عدم تناسب گواهینامه راننده با وسیله نقلیه
 8. خسارت های ناشی از مصرف مسکرات، مواد مخدر یا روان گردان
 9. خسارت های ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه در مواردی که خودرو مخصوص و یا مجاز به انجام این کار نباشد
 10. خسارتهای وارده به وسایل و دستگاههای الکتریکی و الکترونیکی خودرو در صورتیکه ناشی از نقص و خرابی در کارکرد آنها باشد
 11. خسارتهایی که به علت حمل بار بیش از حد مجاز صورت گرفته باشد

آیا می توانیم بیمه بدنه خودروی خود را به خودروی دیگری انتقال دهیم؟

بله. در بیمه بدنه مالک یک وسیله نقیله، مالک تخفیفات آن محسوب می گردد و به شرط ارائه بیمه نامه خود می تواند در هنگام فروش وسیله نقلیه خود تخفیفات آن را به خودروی جدیدش منتقل نماید.